Home / Android Haberleri / Alman Kullanıcılar WhatsApp’ı Mahkemeye Verdi

Alman Kullanıcılar WhatsApp’ı Mahkemeye Verdi

Alman kullanıcılar Facebook şirketine ait WhatsApp uygulamasının, bu hizmeti hiçbir ücret ve reklam alanı olmamasına rağmen sunulmaya devam edilmesinden yola çıkarak bazı araştırmalar yaptı. Yapılan araştırmalar neticesinde WhatsApp uygulamasının kullanıcı verilerini topladıktan sonra yaydığı tespit edildi.

2016 yılının Ağustos ayında kullanıcıların yaptığı ilk tespite göre WhatsApp messenger, kullanıcıların bilgilerini yayıyor. Öyle ki, uygulama, otomatik olarak kullanıcının Facebook hesabı ile senkronize edildi. Ve böylece kullanıcının telefon numarası, adı, soyadı, doğum tarihi vb. gibi bilgilerine erişmek mümkün oldu. Uzmanlara göre, söz konusu şema ile Facebook’daki her kullanıcı bu vesile ile arkadaş listesindeki gizli profilli kullanıcıların da bilgilerini paylaşmış oluyor. WhatsApp, kullanıcılardan, bilgilerini Facebook ile paylaşmayı isteyip istemediklerini sormuyor ve bunu direkt olarak entegre bir düzene sokmuş durumda.

Tüketici Örgütleri Federasyonu’na müracat eden Alman kullanıcılar, WhatsApp’ın bilgileri izinsiz yayması ile ilgili durumu yargıya taşımış durumda ve savcılık konuyla ilgili çoktan harekete geçti. Teyit edilmemiş bir bilgi olmasına rağmen WhatsApp’ın kullanıcı bilgilerini Facebook ile ilişkilendirmeyi kısa süre içerisinde bırakıp davanın seyrine müdahale edebileceği tartışılıyor. Diğer yandan örgüt temsilcileri ise durumu çözüme kavuşturmak adına arabuluculuk yapmakta ve şirkete bu paylaşım için şirketin kullanıcıya bazı sorular sorması ardından da onay alması gerektiğini söylemekte.

Bilgi paylaşımı yapıldığı kabul edilmişti

WhatsApp’ın konuya ilişkin daha önce yaptığı bir açıklamada ilgili bilgi paylaşımının kullanıcı anlaşmasında belirtildiği ve uygulama yüklendiği sırada bunun için onay alındığı yönünde olmuştu. Diğer yandan bu bilgi paylaşımının tamamen Avrupa Birliği yasalarına uygun olduğu da WhatsApp yetkilileri tarafından yapılan açıklamalardandı.

About

Check Also

Samsung Galaxy S8 için İndirim Yaptı

Samsung şirketi, Türkiye’de satışa sunduğu ve bu yıl çok konuşulan meşhur telefonu Galaxy S8 ve …

One comment

  1. I never thought about heating up my cast iron that way in the broiler. What a super good idea!! If you write one more time about brussel sprouts, I may actually go buy some and try them. You got me with the combo of walnuts & maple syrup. Wow! Nice prensetation!!!

Bir cevap yazın