Home / Nasıl Yapılır / Bilgisayar Kasasını Temizleme

Bilgisayar Kasasını Temizleme

Hepimizin ortak sorunu ; bilgisayar kasası kirlenmesi ve içinin tozlanması !

Günümüzde bilgisayar parçalarının her şeyinin komplike olduğunu düşünürsek zincirdeki en ufak bir tozdan veya kirden çalışmayan parça bize bilgisayarı zehir edecektir.Toz veya kir diyip geçmeyin büyük sorunlar açabiliyorlar.

Şimdi bu konuya değineceğim Bilgisayar kasasısını temizlemeyi bilmiyorsanız, veya çekinceleriniz varsa temizleyim derken daha çok zarar veririm diye lütfen yazıları dikkatli ve özenle okuyunuz.Sade ve net anlatım yapacağım(karmateknoloji.com farkıyla)

1. Adım : Bilgisayarınızın fişini çekin 5-10 dakika bekleyin bilgisayarınızdaki elektrik tamamen tükensin çünkü elektrik gelmese bile içindeki elektrik ile 5-10 dakika çalışabilecek kadar elektrik biriktiyorlar içinde.

2. Adım : Bilgisayarınızın kablolarını yavaşca sökün çünkü onları geri takacaksınız nazik olmakta ve portlarını sökmekte aceleci davranmamakta fayda var.Söktükten sonra kasayı elimize aldığımızı varsayıyorum.

3. Adım : Şimdi kasanın yan kapaklarını vida ile yavaşça sökün mümkünse bunu odanızda veya salonda yapmayın çünkü içerisinde çok toz olacağı için evinizin tozlanmasını istemem balkonda veya bahçede yapın.Elinize biraz nemli bir temiz bez ve fön makınası veya elektrik süpürgesi geçirin ve bilgisayarınızı yavaşça yere koyun.Şimdi kurutma makinesini yaz ise mevsim soğuk ayarında çalıştırarak (Sıcak havada sıcak kurutma makinesi parçaları yakabilir)Soğuk ayarda çalıştırıp bilgisayarın 15-20 cm uzağından kasanızın içinde gördüğünüz tozların üzerine tutun böylece onları uçurup temizleyeceksiniz.

4. Adım : Şimdi hafif nemli bez ile parçaların üzerlerini değil kasanızın arka bölümündeki fanın bulunduğu demir yeri veya kasanızın dışındaki yüzeyleri silerek hem sıcaklığını hem tozunu alıp daha güzel bir görüntü yapabilirsiniz.

5. Adım : Şimdi parçaları tekrar takın kapakları yani, hatta bulunduğunuz ortam rutubetsiz ise kapakları tekrar takmaya bile gerek yok tabi evde küçük cocuk vs yok ise.Çünkü özellikler yaz aylarında o kapaklar bilgisayarın nefes almasını engelliyor.Ve kapalı bir kutu şeklinde alan oluşturduğu için tozların yuvası oluyor açık alanda hem hava alabilir bilgisayar.

Hemde başka zaman temizlemek istediğimizde işimiz kolaylaşır.Korkmayın bilgisayara zarar vermezsiniz 15-20 cmlik uzaktan gelen bir havadan.Unutmayın yılda 1 kere de olsa kasanızın içini temizlemek bilgisayarı hızlandırıp daha güzel görünüm verecektir.

Unutmadan elektrik süpürgesinden kastım üflemeli modu olanlar yani kurutma makinesi ile aynı görevi görecek olanlar içine çekmeli olanlar değil.İçine çekmeli olanlardan yapıp rami veya işlemciyi yuvasından sökmenizi istemem.

Yine de aklınıza takılan sorular olursa bu konunun altına yorum yapabilirsiniz.Her soruyu seve seve cevaplayacağım.Korkmayın ve tecrübe edin.Pratik yaparak öğreneceksiniz kolay gelsin 🙂

About

Check Also

Laptop’da Ses Yükseltme

Laptop’da sesi nasıl yükseltebilirim? Laptobumda ses çok az çıkıyor arttırmak için napabilirim? Laptoplarda oluşan kısık …

6 comments

  1. One thing I would really like to say is car insurance cancellation is a horrible experience so if you’re doing the suitable things like a driver you will not get one. A number of people do are sent the notice that they are officially dumped by their insurance company and many have to fight to get extra insurance after having a cancellation. Low-cost auto insurance rates are usually hard to get after a cancellation. Having the main reasons with regard to auto insurance termination can help people prevent getting rid of in one of the most vital privileges readily available. Thanks for the strategies shared by your blog.

  2. Confirmo. Y con esto me he encontrado. Discutiremos esta pregunta.

  3. Oui, sonne d’une maniГЁre sГ©duisante

Bir cevap yazın