Home / İnternet / Bilgisayar Oyunları Zararlı Mı ?

Bilgisayar Oyunları Zararlı Mı ?

Fransız bilim adamlarının yaptığı açıklamada özellikle çocukları kapsayan ekranların bilgisayarların onların hayatını nasıl etkilediğine dikkat çekildi.

Araştırmanın sonuçları çocukların etkileşimli oyunları aşırı vakit geçirmeden oynadıkları oyunların yararlı olduğunu ortaya koyuyor.

Bilim adamlarının açıklamalarına göre çocuklar da aşırı vakit geçirmeden oynanan oyunların faydalı olduğu yönünde bu oyunlar beyinlerin sol ve sağ bölümlerine hitap etmekte olup geliştirdiği için faydalı olabilir.

Ancak yine de çocuklara ekrana bakabilme ve analiz edebilme özelliği öğretilmeli ve böylece beyinlerin bölümlerini harekete geçirmeyi öğrenmesi gerektiği yönünde.

Bilgisayar oyunlarının sadece zihinsel faydalarından ziyade çocuğun, kişinin yaşadığı fiziksel çevreyi de oyunlardan gördükleri ile tanıma fırsatı sunduğunu da söylüyor.

Aslında çocuk bilgisayar aracını kullanarak internete bağlanıp iletişime geçmeyi ve kullanmayı öğreniyor.Böylece gelişimini de pratik zeka seviyesini de ilerletiyor.Ancak hiç bir bilgisayar da ailenin yardımı olmadan belli bilgiler öğretilmeden tek başına çocuğa yardımcı olamaz.

Farklı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar bilgisayar oyunlarının zihinsel ve fiziksel verimliliğini azalttığını söylese de yine de biz hem bilgisayarın hem diğer iletişim araçlarının çok uzun süre kullanılmasından yana değiliz.Sadece ihtiyacınız olan bilgileri sağlayabileceğiz bir araç olarak görmekte fayda var.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bu konunun altına yazabilirsiniz itinayla cevaplanacağından şüpheniz olmasın 🙂

About Atalan Atalan

Check Also

Donald Trump’tan Bilgisayarlar Güvenli Değil

Geçtiğimiz günlerde bir kutlama partisinin başında konuşma yapan Donald Trump çok ilginç iddialarda bulundu. Abd’nin …

Bir cevap yazın