Home / Donanım / Bilgisayar Toplarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bilgisayar Toplarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Evinizdeki bilgisayar size yetersiz gelmeye başladığı zamanlar veya Sıfırdan bir bilgisayar edinmek için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir ?

Hazır bilgisayar almaktan ziyade bilgisayar toplamak kesinlikle donanım bilgisi olan kişilerin işidir.Hangi işlemcinin hangi anakart ile uyumlu ve yüksek performansla çalışacağını en güzel şekilde çalışıp hangi parçaların bir araya getirileceğini bilmek gerekir.

Yine de dert değil bu yazımla fikir sahibi olup daha güvenli ve ucuza yüksek performanslı bir bilgisayara sahip olacaksınız.

2 sene önce devamlı olarak mavi ekran hatası alıyordum yanlış bir sistem topladığım için. Hard disk değiştirdim bilgisayarın tozunu aldım bu işlemlerin ardından mavi ekran sorunum çözüldü.
En başta bilgisayar toplarken bütçenizi kesin belirlemelisiniz.
Normal evde lol,knight online gibi oyunlar için i7 işlemcili bir bilgisayar toplayıp bütçenizi zora sokmaya gerek yok.
+Zamanla eriyeceği için kendinizi boşu boşuna zora sokmuş olacaksınız o yüzden dikkatli davranmak gerek.

Ev kullanıcısının ve ufak tefek oyuncuların i3 ve i5 kesinlikle rahat bir şekilde yeterli olucaktır.Ve ev kullanıcıların, oyuncuların işini ram bellekler de 4 gb olarak yeterli olur.Gidipde 16 gb alıp boşa çalışan bir sisteme para vermeye gerek yok.

Bunun sonucunda ”Kardeşim 16 gb 4 gbden çok daha hızlı çalışır yav” diyorsanız bana kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz.Sistem sadece kendisine yetecek olan donanımı kullanır.Yani facebookda veya bu sitede gezerken 4 gbden fazlası ile 16 gb hiç bi fark olmaz.Sistem kendisine yetecek olanı alır, gözle görülüp fark edilemeyecek kadar küçük %1-2 lik farklar olabilir en fazla ama bunun içinde o kadar para bayılmaya gerek yok.Tabi babanız Bill Gates değilse 😀

KISACA : Seçim yaparken ihtiyaçlarınızı belirleyin yorganınızı ayağınıza göre uzatın.Enayiliğe gerek yok alacağınız parçalar 4 veya 16 bütçenizi şekillendirecektir.Şirketlerin satış taktiklerine kanıp tüketim çılgınlığına, doyumsuzluğa gerek yok insan elindekiyle mutlu olabilmeyi öğrenebilmeli.

About

Check Also

İyi Oyuncu Kasaları

Oyunlar artık hayatımızda büyük yer kaplamaktadır.Bu yüzden Oyunlar için alınan bilgisayarlar da çok gelişmekte olup …

Bir cevap yazın