Home / Donanım / Bilgisayarımı Hızlandırmak İstiyorum

Bilgisayarımı Hızlandırmak İstiyorum

Bilgisayarımı Hızlandırmak İstiyorum.

Şunu belirtmek istiyorum bilgisayarlarımızın yavaşlığı donanımdan kaynaklanmıyorsa kullanıcıdan kaynaklanan sorundur yavaşlık.Evet donanım olarak yavaş bilgisayarlara da sahip olabiliriz bütçemiz düşük donanımlı bilgisayarlara yetiyor olabilir.Ama bunu tersine çevirecek pratik bilgilere de sahibiz.Haydi hemen uygulayalım kasma donma problemlerinden kurtulalım.

1. Adım :Bilgisayardaki kullanmadığınız ve dinlemediğiniz müzikler

Denetim masasına giriş yapın Programlar Ekle-Kaldır butonuna tıklayın karşınıza Programların bulunduğu liste ve yanlarında büyüklük megabaytları listelenecektir.Burdan kullanmadığınız hatta seyrek kullandığınız programları bile feda ederek (megabaytı büyükse kesinlikle öneririm) kaldırmanız olucaktır.Programları kaldırıp müzikleri kullanmadığınız klasörleri silerek bilgisayarın hafızasında yer açmış oldunuz.Şimdi arama butonuna gelip disk birleştirici yazıp çıkan araçtan disk birleştiricisini çalıştırıp (biraz uzun sürebilir) Birleştirmek istediğiniz diskleri seçin ve çalıştırın.Bu işlem biraz uzun sürebilir ama değecektir eminim.

2. Adım : Başlarken Açılan Programlar : Arkadaşlar bilgisayar açılırken komut edilmiş bilgisayar ile birlikte açılan uygulamalar bilgisayarımızı yavaşlatıyor ve geç açılmasına sebep oluyor.Örneğin skype bilgisayar açılırken açıldığı için sistemimiz hem kendinin toparlanmasını hemde skype uygulamasının açılma yüküyle uğraşıyor ve normalde 10 saniyede açılacak sistemimiz 11 saniyede açılıyor.Bunu minimuma indirmek adına skype, vb uygulamaları şu özellikten başlangıçta açmayı devre dışı bırakın.

bilgisayar parçaları ile ilgili görsel sonucu

msconfig yazıp menüyü açın.Sonra üst kısımdan başlatma menüsünü tıklayın Gelen menüde bilgisayarımız açılırken hangi programların açılıp açılmayacağını seçin ve uygula seçeneğine basın.(Tavsiyem çoğunu başlangıçtan sonra elinizle açmanız)

3. Adım : Antivirüs ve Temizlik Programları : Bilgisayarımıza virüs bulaşmış olabilir, Bir antivirüs programınız varsa hemen taratın yoksa internetten bilindik bir programı indirip taratın varsa virüsleri silsin sistemimizin yükü azalır.Temizlik programı olarak CCleaner’i öneririm bilgisayarımızdaki kıyıda köşede kalmış çeri çöpü silmekle kalmayıp internet geçmişimizi bile siliyor.

4. Adım : Bilgisayarınızı Soğutun ! : Yaz aylarında bilgisayarımız çalışıp havanın da sıcaklığından dolayı kendini soğutamayabilir.Power yani güç kaynağımıza yardımcı olmak adına bilgisayarımıza soğutucu almamız yararlı olacaktır.Veya uzun süreler yoğun şekilde çalışmasını engellemek de çok faydalı olacaktır.Ortalama havaya göre değişse de 1 bilgisayarın ısınma süresi 3 saatir.3 Saat aralıksız çalıştırıp bilgisayarımıza hareret basmasını engellemek adına 5 dakika da olsa bilgisayarı kapatmak – dinlendirmek bütün yükünü alacaktır.Ayrıca parçaların yanmasını da engelleyecektir.

Bu adımlar da işe yaramadıysa komple bir temiz format atmamız gerekecektir.Varsa önerileriniz şikayetleriniz teknik destek isteyen yorumlarınız bu gönderinin altına yazın hemen yardımcı olalım.

About

Check Also

İyi Oyuncu Kasaları

Oyunlar artık hayatımızda büyük yer kaplamaktadır.Bu yüzden Oyunlar için alınan bilgisayarlar da çok gelişmekte olup …

3 comments

  1. You are absolutely right. In it something is also to me it seems it is excellent idea. I agree with you.

  2. Bravo, que la frase necesaria…, la idea brillante

Bir cevap yazın