Home / Donanım / Daha Hızlı RAM’mi Almalısınız, Daha Çok mu?

Daha Hızlı RAM’mi Almalısınız, Daha Çok mu?

PC’nizin yavaşlığını RAM satın alarak gidermek istiyorsanız, bilmeniz gerekenler neler?

Yeni bir bilgisayar satın almak yerine mevcut bilgisayarınızı yükselterek  hem paradan tasarruf edebilir, hem de çevreyi koruyabilirsiniz. Ancak çoğu zaman olduğu gibi paradan tasarruf etmek için biraz bilgiye ihtiyacınız olabilir.

PC’nizin yavaşlığının nedenlerini araştırdınız ve RAM’le ilgisi olduğuna karar verdiniz. Bu durumda ne yapmalısınız? RAM miktarını mı artırmalı yoksa daha hızlı bir RAM mi bulmalısınız?

Neden RAM’e İhtiyacınız Var?

RAM, bilgisayarınız tarafından sıkça eriştiğiniz dosyaları ve verileri saklamakta kullanılır. RAM’deki verilere erişim saniyeler sürmez, neredeyse anında gerçekleşir. Cihazınız programları açmakta zorlanıyorsa, muhtemelen daha çok RAM’e ihtiyacınız vardır. Bunun nedeni, RAM yeterli olmadığında PC’nizin sabit diski RAM gibi kullanmaya başlamasıdır. Sabit diskler geniş olsalar da, RAM’den çok daha yavaştır.

RAM miktarınızın azlığı, PC’nizin eski olmasından kaynaklanabileceği gibi, ucuz bir laptop’unuz varsa, RAM’in çok fazla olması sürpriz olmayacaktır. Bu cihazlar başta hızlı gibi görünseler de yazılımlar geliştikçe yetersiz hale gelirler.

Kapasite ve Hız Arasındaki Fark

Yeteri kadar RAM’iniz varsa, daha fazlasını eklemek size beklediğiniz hız artışını sağlamayacaktır. Bu durumda aynı miktarda bile olsa daha hızlı RAM almanız, size hız kazandırabilir.

RAM’in hızını belirleyen birkaç faktör bulunuyor. Frekans, maksimum bant genişliğini etkiliyor. Gecikme süresi ise belleğin isteklere ne kadar hızlı yanıt verebildiğini. Frekans, megahertz (MHz) ile gösterilir ve daha büyük sayılar daha iyidir. Gecikme ise bir dizi sayıyla gösterilir (5-5-5-12 gibi). Bu sayılar ne kadar küçükse gecikme süresi o kadar düşük demektir.

Ne Kadar RAM’e veya Ne Kadar Hızlı RAM’e İhtiyacınız Var?

Profesyonel video veya ses düzenleme işiyle uğraşıyorsanız, bolca RAM’e ihtiyacınız var. 8-16GB RAM, birkaç profesyonel programı aynı anda çalıştırmaya yetecektir.

Oyun oynayacaksanız, 16GB’ın faydasını görebilirsiniz ancak 8GB RAM de çoğu oyunun altından kalkacaktır. 32GB RAM’in şu an gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Bunun yerine daha hızlı RAM’leri tercih edebilirsiniz.

Anakartınız RAM’leriniz kadar hızlı değilse, RAM’in hızlı olması işe yaramayacaktır. En fazla 1333 MHz destekleyen bir anakart 2000 MHz RAM’i 1333 MHz’e kısıtlayacaktır.

Daha fazla RAM’e ihtiyaç duyulan durumlar olabilir, ancak bunlar çoğunlukla sunucular için geçerli.

Nasıl RAM Satın Almalı veya Yükseltmelisiniz?

RAM’iniz anakarta lehimlenmişse, yükseltmeyi unutun. Makinenizdeki RAM slotu sayısı, ne kadar RAM ekleyebileceğinizi gösteriyor. DDR2 bellekler en fazla 4GB’ı desteklerken DDR3 bellekler 8GB’a kadar çıkabiliyor. 16GB RAM istiyorsanız ve makineniz 16GB DDR4 desteklemiyorsa, iki DDR3 RAM’e ihtiyacınız var.

About

Check Also

İyi Oyuncu Kasaları

Oyunlar artık hayatımızda büyük yer kaplamaktadır.Bu yüzden Oyunlar için alınan bilgisayarlar da çok gelişmekte olup …

One comment

  1. Ecco il perfetto esempio di abdicazione all'utilizzo del proprio cervello a favore di tesi prte.nfezionaec……o…..si fa meno fatica ed e' molto comodo, come comperare il cibo surgelato.

Bir cevap yazın