Home / Nasıl Yapılır / Diş Tartarı Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Diş Tartarı Nedir ? Nasıl Oluşur ?

DİŞ TAŞI NEDİR?

diş taşı ile ilgili görsel sonucu

Diş taşı, bir diğer adıyla tartar tükürükte bulunan minerallerin dişlerin üzerinde oluşturduğu çökeltiden meydana gelen yarı sert oluşumlardır. Diş taşı kişiden kişiye değişim gösterebildiği gibi rengi ve yapısı da değişkendir.

Diş taşını etkileyen faktörler çay, kahve, sigara, kola gibi içeceklerin fazlaca tüketilmesi ile hız kazanır. Aynı zamanda tüketilen yiyecekler ve bu yiyeceklerden ağızda kalan kalıntılarda faktörlerden biridir. Ağız bölgelerinin kullanım alışkanlıkları diş taşının bölgesel olarak artmasını veya azalmasını tetikler. Kişi çiğneme işlemini çenesinin sağ tarafında gerçekleştiriyorsa sol tarafta diş taşı oluşumu daha yoğun olacaktır.

diş tartar ile ilgili görsel sonucu

DİŞ TAŞININ ZARARLARI NELERDİR?

Diş taşı zamanla iritasyona sebep olabilir. Dişte apse yapması, çürükler ve ağız kokusuna neden olabilir. Yaş ilerlemesi ile birlikte ağızdaki tartar oluşması da artar yoğunlaşır. Zamanla bu tartar yapısı kalp hastalıklarına da sebebiyet verebilir.

 

DİŞ TAŞI İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI NELERDİR?

Diş taşları için yapılacak iki şey vardır. Bunlardan biri doktora giderek temizletmektir.  Yok, ben korkuyorum derseniz evde yapabileceğiniz birkaç önerimiz var;

  1. KARBONAT KULLANARAK dişlerinizi tertemiz ve bembeyaz yapabilirsiniz. Bunun için bir çorba kaşığı karbonata bir tutam tuz ve limon ekleyin. Diş fırçanızı hafifçe ıslatın. Karşımdan bir miktar fırçanıza sürün ve dişinize uygulayın. Zamanla dişlerinizin bembeyaz olacağını ve sağlığına kavuşacağını göreceksiniz.
  2. PORTAKAL KABUĞU ile gelen beyazlık ve temizlik. Bu akşam Kendinize keyifli bir meyve tabağı hazırlayın. Yediğiniz portakalın kabuğundan bir parça koparın. Dişlerinizi portakal kabuğuyla ovalayın. Sabaha kadar başka bir şey tüketmeyin ve dişlerinizi yıkamayın. Diş taşlarının zamanla temizlendiğini göreceksiniz.

    portakal diş ile ilgili görsel sonucu

  3. SUSAM ÇİĞNEYEREK diş taşlarınızdan ve diş hastalıklarından kurtulduğunuz gibi birçok rahatsızlığınıza da deva bulacaksınız. Avucunuzun içine susam doldurun tamamen öğütülene kadar çiğneyin ve yutun. Diş fırçanıza macun sürmeden susamı kullanarak fırçalayın. Sağlıklı bir diş eti ve diş.
  4. İNCİR TÜKETEREK diş taşlarını yok edebilirsiniz. Yapmanız gereken birkaç kuru inciri tüketerek ağız sıvı salgısını artırmak. İncir tüketirken vücut sıvı salgılar. Ve bu sızı asidik özelliktedir. Diş taşının yok edilmesinde incirde çok etkilidir.
  5. SERT SEBZE VE MEYVELER ile dişlerinizin sağlığını koruyabilir ve sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Havuç, elma, armut gibi yiyecekler dişlerinizde sürtünerek temizlik yaptıkları gibi ağız salgısı üreterek de temizlik yaparlar.

About

Check Also

Bilgisayarda Silinenleri Geri Getirme

Bilgisayarda, geri dönüşüm kutusundan, flash diskten, hafıza kartından silinen mesajları ve dosyaları geri getirme işlemini …

Bir cevap yazın