Home / Sağlık ve Güzellik / Eşek Sütünün Yararları Nelerdir
Eşek sütünün faydaları ve yararları nelerdir
Eşek sütünün faydaları ve yararları nelerdir

Eşek Sütünün Yararları Nelerdir

Eşek sütünün yararları saymakla bitmiyor. Eşek sütünün anne sütüne en yakın eşdeğerde olduğunu biliyormuydunuz.

Çocukların yaşları ilerlediği zamanlarda , bebek çağlarında yeterli anne sütü alması sonucu, hastalık ve bağışıklık sisteminin korunma altında olduğu incelenerek doğrulandı. Yeterli anne sütü olmazsa ne yapmalı, eşek sütü tamda bu sorunun çaresi olarak karşımıza çıkıyor.

Eşek sütü, anne sütüne en yakın besin değerine sahip, anne sütünün yerini alabilecek özel bir süttür. Bebek ve çocuklar için çok önemli bir besin kaynağıdır. İşlem yapılarak satışa sunulan mamalar, tam olarak anne sütüne eşdeğer olmayacağanı hepimiz biliyoruz. Eşek sütü Allah tarafından verilmiş mucize bir süt olduğu için hayatımızda önemli bir boşluğu doldurmuş oluyor. Şayet anne sütü yetersiz geliyorsa tercihimizi mamadan yana değil, eşek sütünden yana kullanmalıyız.

Eşek Sütünün Yararları Nelerdir?

Eşek sütü, çocuklar 2 aylık olduktan sonra, anne sütünün yetersiz geldiği zamanlarda verilmelidir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminin ilerlemesinde büyük fayda sağlamaktadır. Eşek sütü, yağlı ve kazein isimli madde bulunmasından dolayı sindirim sorunları ortadan kalkmaktadır.

Eşek sütü, kuru ve boğmaca öksürüğü, bronşit sorununu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yıllar öncesine dayanan solunum hastalıkları tedavisinde eşek sütü kullanılmıştır. Günümüz şartlarında maddi olarak sıkıntı çekenler tedavi sorunları yaşamaktadır. Eşek sütü, sıkıntıda olan kimselerin tedavide kullanacağı en etkili ilaç olarak karşımıza çıkıyor.

Eşek sütü tedavileri arasında, Akciğer, karaciğer, kolon kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, bağırsak kanseri ve cilt kanseri yer almaktadır. Özellikle kanser tedavisinde, kanserli hücrelerin yok olmasında önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren eşek sütü, sonuç olarak kanser hücrelerinide yok etmektedir. Kemoterapi isimli kanser hücreleri için önemli bir yok edicidir.

İncelemeler sonucunda eşek sütü, içinde barındırdığı bakteriler sonucu zayıflamaya yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan bakteriler, hızlı şekilde hareket ettiği için enerji kaybına ve yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Eşek sütü, kalsiyum eksikliği tedavisinde kullanılarak kemik erimesi sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Eşek sütünün içerisinde bulunan kalsiyum ve mineraller sayesinde, kemiklerin güçlenerek yeniden oluşması, kemik erimesi sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Eşek Sütünün Besin Değerleri Nedir?

 100 gram eşek sütünden alınan besin değerleri:

BileşenGram (g) pH 7.0 – 7.2 Protein g/100g 1.5 – 1.8 Yağ g/100g 0.3 – 1.8 Laktoz g/100g 5.8 – 7.4 Toplam katı (TS) g/100 g 8.8-11.7 Kazein Nitrojen (CN) g/100 g 0.64-1.03 Peynir altı suyu proteini g/100 g 0.49-0.80 NPN g/100 g 0.18-0.41 Kazein Nitrojen (CN) % 47.28 Peynir altı suyu proteini % 36.96 NPN % 15.7

About Mehmet

Bir cevap yazın