Home / Uncategorized / Facebook Canlı Yayının da Ölüm !
VIRAL PRESS - NEWS COPY - WITH VIDEO AND PICTURES (07771706292 / +66896682190)CAPTION: Father Wuttisan Wongtalay, 20, with 11-month-old daughter ‘Beta’ who he hanged live on Facebook along with himself after a jealous row with his girlfriend Jiranuch Trirat, 21NEWS COPY: An evil father hanged himself and his 11-month-old daughter live on FACEBOOK after a row with his girlfriend.Wuttisan Wongtalay, 20, accused partner Jiranuch Trirat, 21, of cheating on him before disappearing later with their child Beta yesterday (Mon) afternoon.The twisted father climbed a building and opened the Facebook live stream before looping a rope round his daughter’s neck and throwing her off the edge.He puts a noose around his own neck but clambers back over the side with his daughter - who is still alive - before repeating it again.Shockingly, frantic partner Jiranuch saw the video at 6.30pm and called police who found the pair hanging from an abandoned building in Phuket, Thailand.The heartbroken mother told officers that she had fled the home earlier that morning after Wuttisan had threatened to kill her.She said he had checked her phone at 3am and he accused her of having an affair before flying into a jealous rage.Jiranuch went home later that day and rang her boyfriend but could not reach him - before logging on to Facebook and seeing the horrific video.Lt Col Sanit Nookhong from the Thai Royal Police said the murder suicide was ‘’an actor of jealously’’ and Jiranuch was being consoled by family and friends.He said: ‘’We had an emergency call from Ms. Trirat and launched a search. We found the bodies of the father and daughter.‘’We then checked the video of the man. He had done it before we arrived so there was no way for us to reach them.‘’The man had an argument with his girlfriend. He was jealous and thought that she had other boyfriends.‘’The video was posted

Facebook Canlı Yayının da Ölüm !

Malesef 🙁 Facebook Canlı Yayınında Ölüm haberinden hiç bahsetmek istemezdik ama öyle bir haber ki Dünya’nın kötü bir yer olduğuna kanıt niteliğinde bir olay ile karşılaştık.

İnsanlar çıldırdı artık Facebook Canlı yayınlarından tecavüz, darp, cinayet işleyecek raddeye geldi.Tayland da bir baba müsvettesi Facebook canlı yayının da 11 Aylık kızına kıydı !

Sonra kendisi de intihar eden babanın Facebook’da ki paylaşımları görenleri hayrete düşürdü.

Facebook sözcüsünün bir gazeteye verdiği demeçte ”Malesef böyle kötü bir olay yaşandı.Kalplerimiz kurbanın ailesiyle birlikte.Biz Facebook olarak bu tür olayların önüne geçmek için yoğun çaba harcıyoruz fakat henüz %100 bir engelleme yapabilmiş değiliz” dedi.

Toplamda iki video halinde yayınlanan videoların  birincisi 16.50 de ikinci video ise 16:57′ de yayınlandı.
Bu videoların birincisi 112 bin izlenirken ikinci video 258 bin izlenmeye ulaştı.

Talihsiz Video’da Kızını iple boğan vahşi babanın bu olayı Issız bir binanın tepesinde gerçekleştirip kızına da pembe kıyafetler giydirdiği görüntülendi.

Olaydan sonra Ailesinin hakkında açıklama yapan Polis Memuru ; Karısının kendisiyle paranoyaklığı yüzünden sıkça tartışıp boşandığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ise Amerika’da bir cani yaşlı bir adamı önce darp edip sonra öldürerek facebook canlı yayının da paylaşmıştı.Ve bu tür haberler sık yaşanmaya başladı.Canlı yayın da tecavüz, cinayet videolarını yayınlamak sıklaştı.

Facebook buna önlem almaya çalışıyor fakat kötü insanlar yaptıkları kötü işlere Facebook’u da alet etmekten geri kalmıyorlar.

Gerçekten insanın aklı almıyor.Masum bir bebekten ne istedi?

About

Check Also

Şanlıurfalı Vatandaş Sinyal Kesici Ayakkabı Tasarladı

Şanlıurfa’da özel güvenlik görevlisi İbrahim Halil Boz, devlet büyüklerinin terör bölgelerine yaptığı ziyaretlerden esinlenerek GPS …

One comment

  1. I had no idea how to approach this beeorf-now I’m locked and loaded.

Bir cevap yazın