Home / Donanım / İşte Facebook’un Beyin-Bilgisayar Arayüzü Planları

İşte Facebook’un Beyin-Bilgisayar Arayüzü Planları

Facebook, klavye, fare, dokunmatik ekran gibi “ilkel” giriş yöntemlerini birkaç sene içinde tarihe böyle gömebilir!

Facebook, bilgisayarınızı beyninizle kontrol etmenizi istiyor. Sosyal dev, klavye, fare, dokunmatik ekran gibi taş devrinden kalan cihazlar yerine aklımızı kullanarak cihazları kontrol etmenin yollarını araştırıyor.

Facebook’un gizli donanım araştırma bölümü Building 8’in başındaki Regina Dugan, sahnede videolu bir demoda bir kadının beyniyle nasıl dakikada sekiz kelime yazabildiğini gösterdi. Dugan’a göre bu, telefonun klavyesine bakmadan arkadaşlarınıza mesaj gönderebilmeniz anlamına geliyor. Dugan, sadece birkaç sene içinde saniyede yüzlerce kelime yazmaya izin veren gerçek zamanlı, sessiz sistemlerin ortaya çıkacağına inanıyor. Dugan’a göre sadece beynimizi kullanarak telefonumuzda olduğundan 5 kat daha hızlı yazabileceğiz.

Hepsi bu kadar da değil. Dugan’a göre insan konuşmalarını teniniz üzerinden “dinlemek” mümkün. Dugan’a göre bu teknolojiler, dil bariyerini de ortadan kaldıracak ve “Mandarin konuşup, İspanyolca hissedebileceğiz“.

Bu teknolojilerin gerçeğe dönüşmesi için en az birkaç sene beklememiz gerekecek. Ancak gerçeğe dönüştüğünde bunun dezavantajlarını da görmemiz mümkün. En azından GPS navigasyon cihazlarının beynimizin bir kısmını kapattığını araştırmalar söylüyor. Dahası Facebook’un hayatınızı takip etmekten öteye geçip, beyninizi takip etmeye başlaması, zaten yerlerde olan gizliliğimiz için ciddi endişelere yol açabilir.

About

Check Also

İyi Oyuncu Kasaları

Oyunlar artık hayatımızda büyük yer kaplamaktadır.Bu yüzden Oyunlar için alınan bilgisayarlar da çok gelişmekte olup …

One comment

  1. So Mark, instead of trying to make this about me, stay focused. Pbrain compared the candidates and issues in the upcoming elections to those this nation faced in 1776. I say it’s hyperbole. How do you feel aout it.As to the name calling, the moniker Pbrain stays. If he do;8s&#n217et like it, too bad.. He should have thought about that when Pbrain dredged up an issue from my past that had nothing to do with the subject at hand. He mocked me even though my position on the long past issue was the same as his. The difference was that I took action, he merely flaps his yap. By definition the guy is a Pbrain

Bir cevap yazın