Home / Donanım / Laptop Pil Ömrü Uzatma

Laptop Pil Ömrü Uzatma

Batarya nedir ? Batarya diz üstü bilgisayarların veya telefonların adaptör ile bağlı olmadığı zamanlarda kullanılan enerji ihtiyacını karşılayan pillerin hepsine denir.

Bataryaların kullanımı pil ömrünü son derece etkilemektedir.O yüzden bu bilgileri uygulamakta ve dikkatli olmakta fayda vardır.Hem gelecek için hem şuan için.

laptop ile ilgili görsel sonucu
Laptop Pil Ömrü Uzatma Nasıl Yapılır? 

1. Adım : Pil seviyesinin %5 in altına düşmemesine dikkat edin.Ayarlardan kritik sarj seviyesi ayarını düzenleyip  uyarı almanızı sağlayabilirsiniz.Eğer pil %0 olursa ilk gelen adaptörden sarjı almakta zorlanır ve ömrünü kısaltır.

2. Adım : Bilgisayar çalışırken yani bataryamız güç alış verişi yaparken bilgisayara batarya söküp-takma işlemi yapılmamalıdır.Bu olay hem bilgisayara hem bataryamıza kalıcı zararlar verir.

3. Adım : Pili sürekli canlı tutun ve haftada en az 1 veya 2 defa tamamıyla doldurun ve boşaltın bu işlem uzun süre yapılmazsa batarya depolama özelliğini kaybeder ve hep bir tarafı yarım kalır.

4. Adım : Bataryayı kullanmaya %100 gerek yok ise batarya dolu bir şekilde kuru bir alanda muhafaza edebilmeli.Haftada en az 1 kere tam doldurulup boşaltılıp bataryayı canlı tutmak gerekir.

5. Adım : Bataryanın bilgisayara bağlantı yuvasına dikkatli davranılmalı temassızlık edecek zararlar verilmemeli.

6. Adım : Batarya yuvasına tam oturmuyor dışarda veya eksik alıyor ise zorlanmayıp teknik ekibe durumu izah edilmeli veya bilgisayarı kendilerine götürüp onlardan teknik yardım istenmeli.

7. Adım : Cihaza sıvı teması olduğunda hemen enerjisi kesilmeli ve bir an önce sıvı temas edilen yer kurutulmalı.Cihazın pili hemen bilgisayardan sökülmeli ve 10 15 dakikadan önce kesinlikle takılmamalı.

8. Adım : Yeni alınan bataryaların ister bilgisayar ister telefon ilk sarjı çok önemlidir.Bu o kadar önemli ki bataryanın gelecekteki performansını etkilemektedir.Bataryayı bilgisayara takıp kapalı halde 10 11 saat sarj edilmelidir.Sonra batarya %5 lere kadar boşalıp tekrar %100 lere kadar full sarj edilmelidir.Bu işlemi 2-3 kez tekrarlayın sonra kendisi uyum sağlayacaktır bu enerji alış verişine.

About

Check Also

Bilgisayarımı Hızlandırmak İstiyorum

Bilgisayarımı Hızlandırmak İstiyorum. Şunu belirtmek istiyorum bilgisayarlarımızın yavaşlığı donanımdan kaynaklanmıyorsa kullanıcıdan kaynaklanan sorundur yavaşlık.Evet donanım …

Bir cevap yazın