Home / Donanım / Mouse Ayarları Nasıl Yapılır

Mouse Ayarları Nasıl Yapılır

Windows işletim sistemi kullanıcıları için Mouse (Fare) ayarlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Kendiniz için kullanımı daha kolay mouse ayarları yapabilirsiniz. Oyun kullanıcılar için mouse ayarları bazen bazı oyunlar için çok önemli bir durum söz konusu olabiliyor. Oyun kullanıcıları hem oynamakta olduğu oyunun çeşitli mouse ayarları ile kendinize göre ayarlayabilirsiniz hemde oyun seçeneklerinin dışında Windows işletim sisteminiz üzerinden yapabilirsiniz.

Çeşitli bazı markaların kendi ürünleri için bazı yazılımlar geliştirebiliyor bu yazılımlar üzerinden bir çok fonksiyon ayarları bulunmakta. Eğer kullandığınız mouse markasının kendisine ait bir yazılımı bulunuyorsa bu yazılım üzeriden kendinize göre özelleştirmenizi tavsiye ederim fakat yazılım desteği bulunmuyorsa Windows üzerinden çeşitli bazı ayarları yapabilirsiniz. Örnek olarak hassasiyet, hız, sağ tıklama, sol tıklama, görünürlük, tekerlekler gibi bazı ayarlar yapmanız mümkün.

Bilgisayarınızın mouse ayarlarını değiştirmek için Başlat – Denetim Masası – Daha kolay bulunması için sağ üst köşede bulunan görüntüleme ölçütü seçeneğini Büyük Simgeler olarak değiştir – Ardından Fare Yazan Bölüme Tıklayın.

Mouse Ayarları Nasıl Yapılır1

Düğmeler kısmında sol veya sağ el kullanımı için seçim yapabilirsiniz.  Çift tıklama hızı, Tıklama kilidi içinde tercih yapabilirsiniz.

Mouse Ayarları Nasıl Yapılır2

Normal mouse işaretlerinden sıkıldıysanız bu kısımda farkı mouse seçenekler ile özelleştirebilirsiniz.

Mouse Ayarları Nasıl Yapılır3

Bu kısımda işaretçi seçenekleri bulunmakta işaretçi hızları değiştirebilirsiniz. Bir kaç işaretçi seçeneği ile mouse kullanımına farklı özellikler ekleyebilirsiniz.

Mouse Ayarları Nasıl Yapılır4

Son olarak mouse tekerleklerinde değişiklilik yapmak istiyorsanız bu kısımı kullanabilirsiniz.

About

Check Also

Usb Kablosu ile Telefonu Bilgisayara Bağlamak

Bilgisayarıma telefonumu bağlayamıyorum, usb kablo olmasına rağmen bağlanamıyorum.Telefonumu bağladığımda tanımlanmayan sürücü hatası. Bilgisayarım Pc yi …

Bir cevap yazın