Home / Teknoloji / Nasa, Uzayda Bile Çalışan Bilgisayar Yaptı

Nasa, Uzayda Bile Çalışan Bilgisayar Yaptı

Güneş sisteminin en sıcak gezegenlerinden olan Venüs gezegeninde araştırma yapmak çok zordu.Ama Nasa bu sorunu çözmek için Venüs’de bile çalışabilecek bir bilgisayar yaptı.

Aslında Merkür Güneşe en yakın gezegen olduğu için Güneş sisteminin en sıcak gezegeni sanılıyor, ama kesinlikle yanlış aslında Güneş Sisteminin en sıcak gezegeni Venüs, merkür değil !

Venüs’ün yüzeyindeki sıcaklık 460 derece ve atmosferi dünyanın atmosferinden 90 kat daha fazla karbondioksit ile dolu.Geçmişte böyle sıcak gezegenlerde araştırmalar yapmak imkansızdı.Nasa bu konunun hakkında çalışmalar yaptığını 2016 yılında açıklamıştı aslında.

Ancak şimdi Venüs’de çalışabilen bir bilgisayar ile işler daha kolay olacak.Bu teknolojinin de yeni bir teknoloji olduğunu ve daha geliştirileceğini tahmin etmek zor değil.

Nasa ekibinin başındaki isim Phil Neudeck’e göre teknoloji böyle geliştirilerek giderse söz konusu gezegenin 1-2 yıl içinde her yerini keşfedip tüm sırlarını açığa çıkartmak mümkün olacak.Hatta çalışmalar olumlu sonuç verirse gezegenin üzerinde uzun süreli keşif yapmak için görev yapacaklarını ekledi.

Gerçekten ısı yalıtımını yapmak böyle sıcak bir gezegende güç olsa gerek tebrik ediyorum Amerikan Uzay Ajansını.

About

Check Also

Nokia 3310 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Nokia şirketinin efsane telefonu 3310 modeli yeniden satışa çıkıyor.Çıkış tarihi ne zaman ? Satış Fiyatı …

Bir cevap yazın