Home / Nasıl Yapılır / Oyunlarda Kasma – Donma Sorunu ve Çözümü

Oyunlarda Kasma – Donma Sorunu ve Çözümü

Oyun kullanıcıların yaşadığını en büyük problem arasında yer alan donma, yavaşlama sorunu için çözüm yollarını ve tavsiyeleri sizler ile paylaşacağız. Son nesil bir bilgisayar sahip olmak gerçekten günümüzde biraz kolay olmadığı görülmekte güncel donanıma sahip bir bilgisayar çok yüksek maliyetlere yol açabiliyor. Durum böyle olunca bilgisayarınıza güncel bazı oyunları barındırmak mümkün olmuyor.

Günümüz teknoloji bir çok yeni üretilen donanımlar ile oyun sevenleri memnun edebiliyor yeni nesil bir bilgisayara sahip olmak maliyeti açısında günümüzde çok yüksek tutarlarda yerini almış durumda. Yeni güncel oyunlarda yeni üretilen donanımlar ile uyumlu ve üstün performans sergileyebiliyor. Fakat yeni nesil donanımları takip etmek istemeyen oyun sevenlere  bir kaç işlem ile oyun performansını olumlu yönde nasıl etkileyebileceğini anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayarınızın Donanımları İçin Güncel Sürücü Yazılımı Kullanma 

Bilgisayarınızda bulunan donanımların sürücü yazılımlarını güncel tutun. Örnek olarak nvidia markaları bir ekran kartınız var ve ilk donanımı kullanmak istediğiniz zaman sürücü yazılımı yüklenmiş ve daha sonra yazılımın güncelliği için kontrol sağlanmamış bu durum söz konusu ise yaşana bilecek sorunlar arasında güncel olan oyunların kullanımında hatalar alabilirsiniz. Oyunun performansında düşmeler yaşanabilir ve oluşabilecek farklı hatalar ve sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Güncel Ekran Kartı Sürücü Yazılımı İndirin

Nvidia Drivers ATI – AMD DRİVERS

Güncel Olması Gereken Yazılımlar

Oyunlar için olmazsa olmazlardan olan Directx ve Framework yazılmalarını güncel tutun. Aşağıda verilen butonlar ile Microsoft sitesinden indirebilirsiniz.

FRAMEWORK DİRECTX

Hızlı Bir Windows 

Windows işletim sistemiyle alakalı sorunlar var ise bilgisayarınızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Örnek olarak genelde internet üzerinden indirilen oyunların Crack veya benzeri dosyalarda virüs barındırmaktadır. Virüs olan bir bilgisayar stabil olarak çalışması beklenmez bu sebeple bilgisayarınızı bir Antivirüs yazılımı ile tarama yapmanızı önerebilirim. Kullanacağınız Antivirüs yazılımı seçiminde  Nod32 Eset yazılımını tavsiye ederim.

Windows işletim sisteminde bir kaç performans ayarları bulunmakta bunları oyun oynarken kullanmanızın oyun performansını olumlu yönde etkileyecektir.  Bu işlem için izlenecek yol ise : Masaüstü – Bilgisayarım – Özellikler – Sol Taraftaki Seçeneklerde Bulunan – Gelişmiş Sistem Ayarları – Gelişmiş Sekmesi – Ayarlar. Karşınıza gelen performans seçeneklerinde kendinize özel veya En iyi performans için ayarla seçeneği ile oyun performansına olumlu yönde etki sağlamış olursunuz.

Oyunlarda Kasma - Donma Sorunu ve Çözümü 1

Windows Performans Seçenekleri Aşağıdaki Görselde Örnek Olarak Görünmekte. Oyun Oynarken En İyi Performans Seçeneğini Seçmenizi Öneririz. 

Oyunlarda Kasma - Donma Sorunu ve Çözümü 2

Game Booster Yazılımı İle Oyun Performansını Arttırma 

Game booster isimli bu yazılım oyun performansına olumlu yönde etkiliyor. Bu yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra oynamak istediğiniz oyunu çalıştırmadan bu yazılımı çalıştırıp aktif hale getiriyorsunuz daha sonra oynamak istediğiniz oyunu çalıştırarak daha iyi bir performans sağlamış oluyorsunuz. Windows işletim sisteminde arka planda çalışan uygulamalarınızı ve Ram belleğini oyuna yönelik optimize ederek daha hızlı bir oyun deneyimi sunuyor.

Oyunlarda Kasma - Donma Sorunu ve Çözümü 3

Normal olarak oyun oynadığınızda arka planda bir çok hizmet ve uygulama çalışabilir bu durumda bilgisayarınızın performansını düşürebilir eğer bilgisayarınızı oyun odaklı çalışmasını istiyorsanız öncelik olarak oynamak istediğiniz oyuna yönelik performansın optimize edilmesi için Game booster  yazılımını kullanabilirsin. Yazılımı ücretsizdir

About

Check Also

Laptop’da Ses Yükseltme

Laptop’da sesi nasıl yükseltebilirim? Laptobumda ses çok az çıkıyor arttırmak için napabilirim? Laptoplarda oluşan kısık …

One comment

  1. What is it about liberals and "social juos;ce&qutti? Isn't there typically some sort of punishment for an injustice? They seem less concerned with righting a wrong (liberal wrong) and more with some sort of retribution for it.

Bir cevap yazın