Home / Android Haberleri / Uyarlanabilir Hafıza Nedir ve Bilmeniz Gerekenler

Uyarlanabilir Hafıza Nedir ve Bilmeniz Gerekenler

Android cihazlar bildiğiniz üzere çok uzun zamandan beri arttırılabilir hafıza olayını desteklemiyor. Uyarlanabilir hafıza bu durumdan dolayı zor durumda kalıp hafıza problemi yaşayan kullanıcılar için geliştirilen basit bir fikir. Bu özellik Android’in 6.0 sürümü olan Marshmallow’dan beri destekleniyor. Kısaca özelliği açıklamak gerekirse telefonunuzun hafıza kartının kendi hafızası olarak çalışmasını sağlayan bir özellik. Örnek vermek gerekirse eğer telefon hafızanız 32GB ise 128GB hafıza kartı bulunuyor ise bu özellikten faydalandığınız zaman 160 GB’lık bir telefon olarak kullanabiliyorsunuz.

Muhtemelen Telefonunuz Desteklemiyor Olabilir

Bu makaleyi okurken ne kadar da güzel diyebilirsiniz ancak bu özelliğin ayarlar kısmına girdiğinizde olmadığını görebilirsiniz. Bu özellik Google tarafından geliştirilen bir özellik ancak telefon üreticilerin bir çok kısmı bu özelliği sunmuyor ve son model telefonların bir çoğunda bu özellik yok. 

Telefonunuzda bu özelliği kullanmak için telefonu rootlamanız gerekebiliyor. Ancak bir yandan çok güzel özellik sunarken bir yandan da problemler çıkartabilen bir özellik. Çünkü eğer telefonunuzda bu özelliği aktif ederseniz hafıza kartınızı çıkardığınızda farklı bir yerde kullanmanızda problemler yaşayabiliyorsunuz.

Özelliği Aktif Edebilirsiniz

Aslına bakarsanız bu özelliği gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki kod ile bu özelliği aktif etme şansına sahipsiniz:

adb shell sm set-force-adoptable true

Yazının başında da belirttiğimiz gibi bu özellik aslına bakarsanız telefonlar ile gelen bir özellik değil işletim sistemi ile gelen bir özellik. Android Marshmallow sürümü kullanan cihazlar bu özelliği kullanabilir. Ancak eğer bu özelliği kullanırsanız artık hafıza kartınız telefonun işletim sisteminin bir parçası olacak. Yani telefonunuz ile hafıza kartınızı birleştirirseniz artık hafıza kartınız telefonun bir parçası olacak.

Bu özellik ayrıca yüksek performansa sahip olan telefonlarda kullanılması tavsiye edilmiyor çünkü UFS 2.0 kullanan cihazlarda hızlı olan sistem yavaş olan sisteme uyarlanıyor bu da yavaş olan hafıza kartının hızının telefon tarafından benimsenmesi anlamına geliyor. Eğer sistem telefonun hızlı olan kısmına uyarlama yapsaydı çok daha faydalı bir özellik olabilecekti. Bu durum yapıldığında muhtemelen telefonunuzun arayüzü yavaşlayacaktır.

Hangi Telefonlar Kullanmalı

Bu özelliği hangi telefonlarda kullanmalıyız diyorsanız UFS 2.0 özelliği olmayan telefonlarda kullanmanız da fayda olacaktır. Eğer telefonunuz zaten hızlı ise bu özellik sizi geriye düşürürken yavaş ve eski telefonların ömrünü uzatacaktır. Eğer UFS 2.0 kullanmayan ve Android 6.0 Marshmallow sürümünü kullanan bir cihaza sahipseniz bu özelliği aktif edip deneyebilirsiniz.

About

Check Also

Facebook e-posta adresi değiştirme

Facebook’u kullanmayıp ayrıntılarını bilmeyen az kişi vardır sanırım onlar için bu haberi yapıyoruz.Facebook e-posta adresi …

Bir cevap yazın