Home / Nasıl Yapılır / WordPress’te Kullanıcı (Admin) Paneli URL Değiştirme

WordPress’te Kullanıcı (Admin) Paneli URL Değiştirme

WordPress’te kullanıcı (Admin) paneli URL değiştirme ihtiyacı kötü amaçlı kişilerin web sitenizin WordPress yönetim giriş paneline saldırmasından dolayı doğmuştur. Çünkü WordPress kullanıcı paneli URL’si bildiğiniz gibi “http://siteniz.com/wp-admin” şeklinde karşınıza gelmektedir. Bu URL Yolunu bilen her hacker istediği takdirde sitenize saldırılar düzenleyebilir ve sitenizi ele geçirebilirler. Bu durumun önüne geçmek için WordPress’te kullanıcı paneline giriş yaparken kullandığınız URL’yi değiştirmeniz gerekmektedir.

WordPresste Kullanıcı ( Admin) Paneli URL Değiştirme 1

Kullanıcı paneline giriş yaparken kullandığınız URL’yi çeşitli bazı yollar ile değiştirmek mümkün. WordPress kullanıcı paneli URL değiştirme yolları için genelde değişik yöntemler veya eklentiler ile yapılmaktadır. İsterseniz nasıl bir yöntem ile kullanıcı paneli URL değiştirme işlemini gerçekleştireceğinizi anlatmaya başlayalım. Bu işlemlere başlamadan önce kesinlikle yedekleme yapınız…!

Kullanıcı Paneli URL Değiştirme İçin İlk Yöntem

Bu yöntemi yapabilmeniz için WordPress’in en güncel sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Bu nedenle WordPress’in güncel sürümünü bilgisayarınıza indiriniz. Dosya sıkıştırılmış olarak inecektir. Sıkıştırılmış dosyanızı klasöre çıkartın ve klasörü açtıktan sonra tüm dosyaların içeriğindeki wp-admin yazan bölümleri değiştirmeniz gerekmektedir.

GrepWin Programı İndir WordPress 4.4.2 İndir WordPress Güncel

Bu işlemi tek tek yapabilmeniz imkansız olacağı için bu görevi üstlenecek bir programa sahip olmanız gerekmektedir. Böyle bir program var; grepWin adındaki program ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Programı indirin ve daha sonra az önce çıkarmış olduğunuz WordPress klasörüne sağ tıklayıp grepWin seçeneğini seçin.

WordPresste Kullanıcı ( Admin) Paneli URL Değiştirme 4

Bu adımdan sonra karşınıza hemen bir pencere açılacak. Bu pencerede yer alan “Search for” bölümüne wp-admin yazın. Hemen altında yer alan “Replace with” bölümüne bundan sonra URL’nizin wp-admin kısmının yerine ne yazmasını istiyorsanız onu yazınız.

WordPresste Kullanıcı ( Admin) Paneli URL Değiştirme 2

Örnek olarak “admincp” diyelim . Yani bundan sonra kullanıcı, admin paneline giriş yapmak istediğinizde “http://websiteniz.com/admincp” olarak giriş yapacaksınız. “Replace with”, wp-admin yerine bundan sonra görünecek isimdir. Eğer “Replace with” bölümüne isteğinizi yazdıysanız alttaki “Replace” tuşuna basın.

WordPresste Kullanıcı ( Admin) Paneli URL Değiştirme 3

Karşınıza çıkan pencereye “Evet” dedikten sonra dosya isimlerinin değiştirilmesini bekleyebilirsiniz. İşlem tamamlandığında klasördeki dosyaları FTP’ye gönderin ve yüklenmesini bekleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra WordPress’in kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. İşleminiz burada tamamlanmıştır.

Kullanıcı Paneli URL Değiştirme İçin İkinci Yöntem

Anlatılan adımları denemenize rağmen başaramadıysanız alternatif olarak size sunacağımız bir diğer yöntem de eklentilerdir. Bu tür işlemleri gerçekleştiren eklentileri kullanarak işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. En popüler ve güvenilir eklenti;

Lockdown WP Admin

Şimdi bu eklentiyi nasıl kullanacağınızı anlatalım. İlk olarak yönetim panelinizin “Eklentiler” sekmesinden “Yeni ekle” seçeneğini seçin ve arama girişine “Lockdown WP Admin” yazarak eklentilerde arayın. Arama sonucunda eklentiyi yükleyin ve eklentiyi kurmak için istenen ftp bilgilerini girin. Daha sonrasında eklentinizi etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra yönetim panelinizin sağ tarafına eklentinin ayarlarını yapabilmeniz için butonunuz eklenmiş halde olacaktır.

WordPresste Kullanıcı ( Admin) Paneli URL Değiştirme 8

Ayarları yapmak için Lockdown WP butonuna tıklayın. Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere, “Hide WP Admin” başlığının altında bulunan seçeneğin yanındaki kutucuğu aktif hale getirin. Hemen altındaki “WordPress Login URL” başlığına bakın ve başlığın altındaki “Change the WordPress Login URL” yazan yeri düzenleyerek URL’nizi değiştirebilirsiniz.

About

Check Also

Laptop’da Ses Yükseltme

Laptop’da sesi nasıl yükseltebilirim? Laptobumda ses çok az çıkıyor arttırmak için napabilirim? Laptoplarda oluşan kısık …

Bir cevap yazın